Rozhovor s Antonínem Charvátem z firmy EIZO

Pro naše zákazníky jsme se Antonína Charváta zástupce společnosti EIZO, ptali na pár otázek, které by vás všechny mohly zajímat – více o rozhovoru zde.

 

Můžete ve zkratce popsat svůj kariérní postup až na aktuální pozici pro značku?

Pro značku EIZO pracuji již 28 let – tedy prakticky od jejího uvedení na tehdejší československý trh. Značku zde začala v roce 1993 zastupovat česká pobočka rakouské společnosti Hayward s.r.o. (později Avnet Applied Computing s.r.o.), kde jsem nastoupil jako technik a produktový manager. Od roku 2000 jsem pak ve firmě působil na pozici jejího ředitele a po jejím převzetí společností Avnet s.r.o. v roce 2006 jako spolujednatel a obchodní ředitel divize EIZO.

Co byl první impuls, že chcete pracovat právě ve Vaší firmě?

Tehdy v roce 1993 rozhodly dvě skutečnosti - za prvé to byla práce pro zahraniční společnost s možností rychle pochopit a naučit se, jak funguje moderní obchodní společnost západního střihu a za druhé to byla práce s nejmodernější technikou EIZO.

Čím je pro Vás IT obor zajímavý?

Bezesporu rychlost, s jakou se informační technologie vyvíjí a jak dokáže zdokonalovat zažité standardy a postupy. Ukázala to také poměrně rychlá reakce firem v době právě probíhající pandemie, která přinesla nové způsoby komunikace se zákazníky, ať již přímo formou webinářů, tak i nepřímo pomocí moderních elektronických marketingových nástrojů.

Je něco, co Vás na práci opravdu štve? Co byste na své práci chtěl změnit?

Jako obchodník i jako hospodárně uvažující člověk se podivuji, jak mohl jakýsi státní úředník vymyslet a dokonce i prosadit pravidlo, že jediným kritériem ve státních zakázkách je nejnižší cena poptávaného zboží. To v podstatě poměrně silně brání dosažení rychlého pokroku v pořizování nejmodernějších informačních technologií. A přitom každý rozumný hospodář zná pořekadlo o tom, že není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat nejlevnější věci.

Setkal jste se při své práci s něčím, co považujete za kuriozní? Co Vás v poslední době dobře pobavilo?

Ano a souvisí to s aktuální situací okolo Covidu, kdy mi moje kolegyně zasílala vyplnění formulář pro policii s potvrzením o místě vykonávané práce při přejezdu mezi okresy s poznámkou, že ji nikdy ani nenapadlo, že se jednou dožije doby, kdy šéf bude dovolovat svým zaměstnancům jezdit do práce :-).

Dokážete si vzpomenout na zajímavost o firmě, co lidi příliš netuší/neznají?

Japonská společnost EIZO oslavila nedávno (v roce 2018) již 50 let svého trvání a značka EIZO je v ČR známá již od roku 1993. Málokdo ale ví, že společnost začala používat svůj oficiální název EIZO Corp. teprve v roce 2013 – tedy pouhý rok poté, co v ČR otevřela své zastoupení pod názvem EIZO Europe GmbH o.s. Předtím byl její název dlouho EIZO NANAO Corp., podle dvou firem EIZO Corp. a NANAO Corp., které se v roce 1999 spojily.
Další zajímavostí je, že slovo EIZO znamená v japonštině „jasný obraz“. Poměrně málo známá skutečnost je, že EIZO Corp. vyrábí nejen skvělé monitory, ale vyrábí si do nich také své vlastní obrazové čipy a navíc si pro své výrobní linky vyrábí také své vlastní roboty zajišťující vysoký stupeň automatizace výrobního procesu.
EIZO Corp. disponuje navíc vlastními laboratořemi, které umožňují předem ověřovat dosahované parametry monitorů pro plnění různých požadovaných standardů. Vysoký stupeň automatizace a rozsáhlá síť testovacích pracovišť vede k minimální poruchovosti, jejímž výsledkem je pro zákazníky EIZO standardní pětiletá záruka.
EIZO – jako japonská firma – klade velký důraz na ochranu životního prostředí. Monitory jsou dnes např. vyráběny ze snadno recyklovatelných materiálů a nízkou energetickou náročností a tak patří dnes k nejúspornějším monitorům na světě :-). Důležité je také zdravotní hledisko a vliv dlouhodobého používání monitorů na zdraví jejich uživatelů. Vývojoví inženýři např. zkoumají vlivy na zrakovou únavu, namáhání krční páteře, bolesti hlavy, atd., atd.

V čem vidíte přínos spolupráce s AT Computers jako distributora a značky?

ATC je pro nás důležitý zejména svým silným logistickým zázemím, schopností financovat i větší projekty svých zákazníků a rychlým šířením nových informací prostřednictvím svých účinných marketingových nástrojů. Důležitá je pro nás spolupráce zejména v segmentu KANCELÁŘSKÝCH a GRAFICKÝCH monitorů určených pro CAD/CAM a zpracování obrazu (FOTO/ VIDEO).

Zaujal Vás v posledních měsících nějaký zajímavý IT produkt, který můžete doporučit ostatním?

V segmentu kancelářských monitorů jsou velmi zajímavé produkty prémové – tzv. „devadesátkové“ řady, které jsou vybavené integrovanou dokovací stanicí a tedy např. s možností připojení monitoru do pevné podnikové sítě včetně integrovaného KVM přepínače v případě použití více video-vstupů. Vlajkovou lodí je pak 38“ – zakřivený „ultra-široký 24:10 monitor EV3895 s rozlišením 3840x1600 vhodný např. pro tvůrce webinářů, kteří potřebují vidět současně jak ovládací plochu webinářské aplikace, tak i obsah jejich vysílání. EV3895 lze využít jako náhradu až tří 21“ monitorů s rozlišením 1280x1600 postavených na výšku.

V čem si myslíte, že jste jako firma úspěšní?

Bezpochyby v prosazování monitorů zejména s vysokou přidanou hodnotou. Např. v segmentu fotografických monitorů jsme v regionu ČR a SR při množství 1.500 prodaných fotografických monitorů za rok první na světě při přepočtu na počet obyvatel v jiných regionech. V žádném jiném státě se tolik fotografických monitorů EIZO neprodá.

V čem je Vaše firma jiná? Čím se odlišujete od konkurence?

Jsme bezesporu firma, která nabízí monitory s vysokou přidanou hodnotou. Naše výrobky tedy nebojují o přízeň svých zákazníků cenou, ale kvalitou s vysokou užitnou hodnotou a dlouhou životností (viz standardní záruka 5 let). Disponujeme jedním z ejmodernějších servisních středisek v Evropě a našim zákazníkům nabízíme kromě produktů také silné zázemí v podobě kvalifikovaných pracovníků, kteří jsou vždy schopni poradit nebo pomoci s optimálním nastavením monitoru pro požadovaný typ práce.

Plánujete teď nově do něčeho investovat, rozjíždět nový projekt, rozšiřovat výrobu, portfolio produktů? Jaké máte plány do budoucna? Kam dál směřuje vývoj Vaší firmy?

V posledních letech ve všech státech Evropy vzrostl enormně význam zajištění bezpečnosti svých obyvatel. To si vyžaduje obrovské investice do moderních dohledových systémů odolných proti snadnému vyřazení z provozu. EIZO by k růstu tohoto bezpečnostního segmentu chtělo aktivně přispět nabídkou svých bezpečnostních monitorů schopných komunikovat s moderními digitálními IP-kamerami a zobrazovat tak přímo po síti jejich streamovaný obraz včetně příjmu naprogramovaných varovných hlášení. Odpadl by tak tak často složitý proces s nutností pravidelné údržby včetně bezpečnostních rizik v případě použití klasických videokamer napojených na počítače s nainstalovaným kamerovým systémem.

Co byste poradil koncovým zákazníkům při výběru IT produktů?

Aby byli všímaví a obezřetní při výběru produktů. Vývoj prakticky všeho a v oboru IT zvlášť se v posledních letech ubírá doslova mílovými skoky vpřed a to, co bylo vynikající před pěti lety, může být dnes již dávno překonané a zastaralé. Před každou větší investicí je tedy dobré vždy nákup zkonzultovat s nějakým odborníkem. Při výběru značky je třeba se ptát, jak je značka na našem území zastoupena a jak silnou má podporu a servis.

Jaké argumenty byste poradil resellerům při prodeji vašich produktů koncovým zákazníkům?

Nadstandardní obrazová kvalita, vysoká spolehlivost s dlouhou záruční lhůtou od osvědčeného výrobce s dlouhou tradicí na trhu a kvalifikovaný fungující poradenský a záruční servis v českém jazyce. EIZO dnes např. pořádá pro své zákazníky časté webináře a nebo představuje nové produkty na svém YouTube kanále EIZO Česko a Slovensko.

Jak nejraději trávíte volný čas? (sport, kultura, relaxace, rodina, domácí mazlíčci,…)

Čtu rád detektivky, např. od Arthura Haileyho nebo jen tak hraji na svém PC šachy a zkouším tahat co nejrychleji – schválně za jak dlouho dostanu mat :-). Z letních sportů mě přináší radost zejména vytrvalostní běh nebo jízda na kole. V zimě pravidelně jezdím na hory (když je sníh a když to jde). Jsem rád, že to baví i mou manželku a nemusím se tak po horách toulat sám.

 

Autor: Marketing